Polecamy

Konto osobiste w Banku Millennium można teraz założyć z wykorzystaniem otwartej bankowości

Bank Millennium udostępnił nowy sposób otwierania Konta 360o w pełni online. Tożsamość można potwierdzić poprzez zalogowanie do innego banku. To już kolejne zastosowanie otwartej bankowości, jakie wykorzystuje bank.

Nowy proces pozwala założyć Konto 360o w bardzo wygodny sposób, nawet w 15 minut. Tożsamość można potwierdzić logując się na swoje konto w innym banku.

- Jako pierwsi na rynku wdrożyliśmy proces zakładania konta, który wykorzystuje potencjał usługi dostępu do informacji o rachunku AIS (ang. Account Information Service) w ramach otwartej bankowości. Od października zeszłego roku w podobny sposób mogą zakładać konta firmowe właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych. Teraz udostępniliśmy ten sposób również klientom indywidualnym. Po wprowadzeniu konta na selfie, stwarzamy kolejną, bardzo nowoczesną możliwość założenia rachunku osobistego. Tym samym chcemy jak najlepiej odpowiedzieć na potrzeby wszystkich klientów i dać im wybór najbardziej dogodnej dla nich formy. Obecnie z nowego procesu mogą skorzystać klienci, którzy mają konto w jednym z sześciu innych banków, jednak będziemy go rozwijać o kolejne – mówi Halina Karpińska, Dyrektor Departamentu Bankowości Elektronicznej.

By założyć konto nową metodą, należy na elektronicznym wniosku jako formę podpisania umowy wybrać opcję Online i wskazać na liście inny bank, w którym mamy konto. Następnie wystarczy podać podstawowe dane i zalogować się na konto we wskazanym wcześniej banku w celu sprawdzenia tożsamości. Po zapoznaniu się z dokumentami i wyrażeniu odpowiednich zgód, umowę zatwierdzimy hasłem SMS. Obecnie z usługi mogą korzystać osoby posiadające konto osobiste w Alior Banku, BNP Paribas, ING Banku Śląskim, mBanku, Pekao SA oraz Santander Banku.

Bank Millennium jest liderem na rynku w dziedzinie wykorzystywania potencjału Dyrektywy PSD2. W marcu br. zdobył nagrodę Celent Model Bank za swoje usługi otwartej bankowości wdrażane systematycznie w 2020 roku. Rozwiązania banku oceniono jako doskonały przykład dobrych praktyk we wdrażaniu projektów, mających znaczący wpływ na wyniki biznesowe i całą branżę. Usługi otwartej bankowości Banku Millennium otrzymały również szczególne wyróżnienie w plebiscycie The Innovators 2021 organizowanym przez magazyn Global Finance.

W ramach otwartej bankowości Bank Millennium udostępnia również:

- Usługę Finanse 360O, która pozwala sprawdzić stan konta i historię transakcji na rachunku w aż dziewięciu innych bankach: Alior Banku, BNP Paribas, Banku Pekao, Citi banku, ING Banku Śląskim, Inteligo, mBanku, PKO BP oraz Santander Banku.

- Możliwość inicjowania przelewów poprzez swój serwis internetowy Millenet z kont w Alior Banku, Banku Pekao, ING Banku Śląskim, mBanku, PKO BP oraz Santander Banku. 

- Potwierdzanie dochodu w procesie o kredyt gotówkowy poprzez logowanie do jednego z siedmiu innych banków: Alior Banku, BNP Paribas, ING Banku Śląskiego, Inteligo, mBanku, PKO BP oraz Santander Banku.

- Proces otwierania konta firmowego Mój Biznes online dla właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych, z wykorzystaniem potwierdzenia tożsamości poprzez zalogowanie do jednego z sześciu innych banków: Alior Banku, Banku Pekao, BNP Paribas, ING Banku Śląskim, mBanku oraz Santander Banku.

 

Więcej na stronie: www.bankmillennium.pl.

 

Wzrost cen problemem MŚP

Wszelkie dane za pierwsze miesiące bieżącego roku wskazują, że gospodarka odbija w górę. Ożywienie podtrzymuje produkcja przemysłowa, którą napędza napływ nowych zamówień, szczególnie eksportowych. Na horyzoncie pojawił się jednak nowy problem – mocno zauważalny w wiosennej fali badania Bibby MSP Index - wraz ze wzrostem produkcji szybko zaczynają przyspieszać jej ceny.

Z badania nastrojów przedsiębiorców sektora MSP, realizowanego na zlecenie Bibby Financial Services wynika, że już 40 proc. firm przyznaje się do podniesienia cen w tym roku. Takie zmiany deklarują przede wszystkim producenci oraz firmy handlowe. Jednocześnie aż ponad 80 proc. firm podaje, że podwyżki cen są odczuwalne, chociaż różni się to w zależności od branży oraz stopnia ożywienia gospodarczego w niej. Na „zdecydowanie tak” wskazują szczególnie reprezentanci firm budowlanych. Sektor handlowy i transportowy też informują, że odczuwają zmiany choć – szczególnie w transporcie – przeważają wskazania na „raczej tak”. O wyraźnie odczuwalnym wzroście cen głośno mówią firmy małe, czyli zatrudniające 10-49 pracowników.

Ceny producentów przyspieszają 

Z danych GUS wynika, że inflacja producencka jest najwyższa od kwietnia 2017 r. Tzw. PPI w marcu wyniosła 3,9 proc. rok do roku, przy prognozie 3,5 proc. i poprzednim odczycie 2 proc. Już marcowe badanie wskaźnika PMI IHS Markit wskazywało, że ceny produkcji sprzedanej wzrosły najbardziej od co najmniej 2003 r. Kwietniowe potwierdziło, że ceny produkcji sprzedanej przemysłu wzrosły z kolei najbardziej w historii badania. Aż 78 proc. ankietowanych firm przetwórczych zgłosiło podwyżki cen w stosunku do marca.

Dlaczego producenci podnoszą ceny?

Przyczyn jest kilka.
 

– Bez wątpienia jedną z nich są drożejące w ostatnich miesiącach paliwa i podstawowe surowce, zarówno energetyczne, jak metalowe czy rolne. Kolejną, i to niezwykle istotną, są ograniczenia podaży wynikające z załamania łańcucha dostaw w czasie pandemii. Opóźnienia w dostawach materiałów i komponentów są nadal bardzo duże, co nawet doprowadzało do przerywania ciągłości produkcji w niektórych fabrykach. Do tego firmy borykały się też z problemami kadrowymi, związanymi z wysoką nieobecnością pracowników w czasie pandemii 

– wyjaśnia Ewa Gawrońska-Micuń, dyrektor zarządzająca i członek zarządu Bibby Financial Services, firmy prowadzącej badanie Bibby MSP Index.

Te czynniki spowodowały, że producenci zaczęli przerzucać rosnące koszty na odbiorców i windować ceny w górę – tym łatwiej, że ograniczonej podaży od kilku miesięcy towarzyszy stały wzrost popytu.

Skutki wzrostu cen

Wzrost cen producentów już staje się dla gospodarki i firm problemem. Z ostatniego badania Bibby MSP Index wynika, że na spadki sprzedaży w kolejnych sześciu miesiącach wskazują głównie producenci i handel. Bez wątpienia może się to wiązać ze wzrostem cen, bo te mogą hamować intencje zakupowe po stronie konsumentów i biznesu. Ryzyko może jednak być większe, bo wyższe ceny mogą doprowadzić do dalszej presji inflacyjnej w gospodarce. Wyższe oczekiwania inflacyjne przekładają się w prosty sposób na oczekiwanie wzrostu płac, a to z kolei zmusza pracodawców do kolejnego podnoszenia cen, nakręcając tak spiralę inflacyjną i hamując dalszy rozwój gospodarki. Uderza to przede wszystkim w mniejsze firmy, którym z różnych powodów – np. obawy przed utratą klientów czy płynności finansowej - trudniej podnosić ceny swoich towarów i usług czy płace.
Czy wzrost cen stanie się problemem? Trudno jeszcze to prognozować – w ciągu kilku miesięcy opóźnienia w dostawach komponentów mogą zniknąć, ceny surowców ustabilizować się, a efekt odłożonego popytu okazać inny niż spodziewany. Bez wątpienia jednak inflacja w najbliższych miesiącach stanie się jednym z głównych tematów debaty o gospodarce.
 

Komentarz poranny TMS 12.05.2021 - Inflacja tematem numer jeden

Dziś oczy inwestorów zwrócone są w kierunku danych inflacyjnych ze Stanów Zjednoczonych. Rynek co prawda oczekuje wzrostu wskaźnika CPI (wyższy odczyt jest już w cenach), jednak gdyby dane okazały się wyższe od konsensusu, dalsze spadki indeksów giełdowych, która stanowią na razie jedynie korektę, są  wysoce prawdopodobne.

W USA oraz na całym świecie toczy się dyskusja na temat inflacji. Wpływa ona na oczekiwania Rezerwy Federalnej a tym samym determinuje przyszłą ścieżkę kursu dolara amerykańskiego. Dzisiejsze dane, które poznamy o 14:30, niestety nie odpowiedzą na pytanie jak mocno inflacja będzie rosła w przyszłości. Wysokie odczyty są już w pewnym stopniu zdyskontowane przez rynek (świadczą o tym chociażby wczorajsze spadki na giełdach). Nie zapominajmy, że wysoki wynik kwietniowy będzie wynikał również z efektu bazy. W tym samym miesiącu w 2020 roku wskaźnik CPI spadł do poziomu 0,3 proc.

Wiemy, że Fed pozwoli inflacji rosnąć i przekroczyć poziom celu – przynajmniej takie są deklaracje przedstawicieli tej instytucji. Pytanie jednak brzmi jak nowa strategia FOMC przełoży się na rzeczywistą politykę pieniężną Rezerwy Federalnej. Nie wiemy niestety jak długo i o ile Fed pozwoli inflacji przekroczyć założony cel. Ostatnie dane z rynku pracy, które okazały się dużo gorsze od prognoz, na moment ucięły spekulacje dotyczące wcześniejszej normalizacji polityki pieniężnej. Indeksy giełdowe w piątek rosły, dolar tracił a złoto wyszło na nowe lokalne maksima. Im jednak jesteśmy bliżej danych dotyczących inflacji konsumenckiej, obawy rynku rosną. S&P500 spadł do poziomu 4100 pkt. a  Dow Jones  wykonał korektę podobną pod kątem zasięgu do tej marcowej. Na godzinę 15 zaplanowane jest wystąpienie Richarda Claridy – członka zarządu Fed, który z pewnością odniesie się do danych pokazanych chwilę wcześniej.

Złoty jest jedną z najsilniejszych walut w regionie. Izba Cywilna SN poprosiła szereg krajowych instytucji (m.in. KNF, Rzecznika Praw Dziecka, NBP oraz Rzecznika Finansowego) o opinię w kwestii kredytów CHF oraz odroczyła termin wydania orzeczenia, nie podając nowej daty. To sprawia, że złoty nadrabia zaległości względem lokalnych rywali. Kurs EUR/PLN znajduje się na poziomie 4,54. 

 

 Łukasz Zembik

Dom Maklerski TMS Brokers S.A.

 

HRE Investments rusza z serwisem, który w nowatorski sposób buduje relacje między wszystkimi uczestnikami rynku nieruchomości

Świadomi klienci, zweryfikowane oferty, bogate zaplecze eksperckie, technologia oparta na sztucznej inteligencji oraz funkcjonalności znane z popularnej aplikacji randkowej – takie są główne cechy serwisu, wprowadzającego nową jakość na rynku. Mieszkanie.pl łączy biura nieruchomości, deweloperów i usługodawców z precyzyjnie zdefiniowanymi klientami. Za serwisem stoi rynkowy gigant HRE Investments.

 
Czy można poflirtować z biurem nieruchomości, zaczepić dewelopera, sprzedać mieszkanie „matchując się” z chętnym na jego zakup lub umówić „na randkę” z hydraulikiem? Serwis Mieszkanie.pl udowadnia, że taka forma obrotu i zarządzania nieruchomościami jest nie tylko możliwa, ale też bardzo atrakcyjna. W swoim funkcjonowaniu wykorzystuje mechanizm znany z popularnej aplikacji randkowej, przez co tworzy nową jakość relacji na rynku nieruchomości.
 
– Naszym nadrzędnym celem jest zapewnienie wartości wszystkim uczestnikom rynku nieruchomości mieszkaniowych. Użytkownikom indywidualnym serwis dostarcza zweryfikowanych ofert i rzetelnej wiedzy. Biurom nieruchomości i deweloperom daje dostęp do sprecyzowanego odbiorcy, możliwość budowy eksperckiego wizerunku oraz kontaktu ze zbywcami. Usługodawcom – szansę na profesjonalne zaprezentowanie swojej oferty. Mieszkanie.pl to użyteczność, wiedza i relacje, ale także olbrzymi potencjał biznesowy oraz korzyści płynące z synergii naszych działań – mówi Michał Cebula, Prezes Zarządu Mieszkanie.pl oraz Wiceprezes Zarządu HRE Investments.
 
Rynek wymaga nowego podejścia i profesjonalizacji
 
Rynek nieruchomości wciąż jest dosyć konserwatywny, a funkcjonujące na nim rozwiązania powtarzalne. Mieszkanie.pl na przełamywać ten schemat, oferując użytkownikom emocjonujące podejście do kupna lub sprzedaży mieszkania czy wynajęcia specjalisty. Użytkownicy indywidualni mogą liczyć tu na sprawdzone, dobrze dopasowane oferty, rzetelną wiedzę, brak nachalnej reklamy oraz atrakcyjny mechanizm wyszukiwania. Dla użytkowników takich jak biura nieruchomości czy deweloperzy to natomiast możliwość nawiązania bezpośredniej relacji z klientami, partnerami, a nawet potencjalnymi pracownikami. Mieszkanie.pl ma odpowiadać również na potrzeby bardzo rozdrobnionego rynku usługodawców. Zarządzający serwisem stworzyli specjalną propozycję dla małych przedsiębiorców, którym organizują sesję zdjęciową i tworzą profesjonalną stronę prezentującą ich ofertę. Każdy usługodawca jest osobiście weryfikowany, a następnie otrzymuje certyfikat Mieszkanie.pl, który potwierdza jakość świadczonych przez niego usług.
 
Wsparcie rynkowego giganta zapewnia eksperckie zaplecze
 
Za powstaniem serwisu stoi jeden z największych na polskim rynku holdingów inwestycyjno-deweloperskich – HRE Investments. Działający w jego obrębie think tank publikuje raporty na temat rynku nieruchomości, ale też stanowi merytoryczne i eksperckie wsparcie części redakcyjnej serwisu. Mieszkanie.pl jest bowiem nie tylko źródłem zweryfikowanych ogłoszeń, lecz również inspiracji oraz wiedzy. W serwisie publikowane są analizy dotyczące cen mieszkań, kredytów czy wynajmu, ale także fachowe treści poświęcone wystrojowi wnętrz lub kwestiom związanym z remontem. Jego największy kapitał stanowi bogate zaplecze eksperckie oraz dostarczana użytkownikom wiedza. Nie mniej ważny jest także rodzący się sentyment do marki. W ciągu ostatnich miesięcy funkcjonowania jako portal ekspercki, Mieszkanie.pl zgromadziło ponad 0,5 mln unikalnych użytkowników.
 
Technologia, która uczy się użytkownika
 
Siłą napędową serwisu, będącego jednocześnie profesjonalnym software housem, jest zastosowana w nim technologia. Mieszkanie.pl wyróżniają rozwiązania user experience znane z aplikacji randkowych, „odwrócona wyszukiwarka”, a także wykorzystanie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Znany już wielu użytkownikom system „matchowania” ułatwia im znalezienie dobrze dopasowanej oferty oraz zwiększa emocje towarzyszące procesowi wyszukiwania. Tzw. odwrócona wyszukiwarka sprawia natomiast, że to oferta dopasowuje się do konkretnego profilu. Ułatwiają to mechanizmy AI oraz uczenia maszynowego, dzięki którym potrzeby użytkowników identyfikowane są coraz dokładniej, a serwis nieustannie uczy się, jak najlepiej dopasować partnerów.
Serwis zgromadził już szereg podmiotów z branży nieruchomości oraz pierwszych usługodawców, których oferty są regularnie weryfikowane i dodawane. Mieszkanie.pl jest otwarte na partnerów z całej Polski. Żeby dołączyć do serwisu muszą oni jednak przejść proces weryfikacji, która daje pewność, że zamieszczane ogłoszenia będą tylko wysokiej jakości.

Mieszkanie.pl to tworzony przez pasjonatów serwis, który analizuje, inspiruje i dostarcza wiedzy o rynku nieruchomości. Platformę wyróżnia sposób funkcjonowania znany z popularnej aplikacji randkowej. Jej zawartość budują zweryfikowane oferty nieruchomości, oferty usługodawców z certyfikatem jakości, brak agresywnej reklamy. Mieszkanie.pl tworzą doświadczeni programiści, profesjonalna redakcja oraz menedżerowie, którzy specjalizują się w szeroko pojętej tematyce nieruchomości. Serwis przeznaczony jest, z jednej strony dla klientów indywidualnych – pragnących kupić, sprzedać lub wynająć mieszkanie, poszukujących konkretnych usług, wiedzy oraz inspiracji, z drugiej – dla klientów biznesowych, którzy prezentują najlepsze oferty stanowiące odpowiedź na potrzeby użytkowników. Dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego, biura nieruchomości i deweloperzy mają dostęp do świadomych i precyzyjnie zdefiniowanych klientów, a klienci do wiarygodnych, zweryfikowanych ofert. Za serwisem stoi rynkowy gigant inwestycyjno-nieruchomościowy HRE Investments.

 

Bank Millennium Innowatorem 2021 według magazynu Global Finance

Usługi otwartej bankowości Banku Millennium otrzymały szczególne wyróżnienie w plebiscycie The Innovators 2021, organizowanym przez magazyn Global Finance. To już kolejna w tym roku międzynarodowa nagroda dla innowacyjnych rozwiązań banku. 

Bank Millennium w plebiscycie przeprowadzonym przez magazyn Global Finance został uznany za wybitnego innowatora w bankowości detalicznej, za swoje usługi otwartej bankowości - 2021 Outstanding Innovator in Retail Banking for “Bank Millennium Open Banking Services” (Special Honours).

- Wyróżnienie to utwierdza nas w przekonaniu, że jesteśmy nie tylko liderem w wykorzystywaniu potencjału otwartej bankowości na rynku krajowym, ale również wprowadzamy rozwiązania, które spotykają się z uznaniem na arenie międzynarodowej. Od początku widzieliśmy duży potencjał w możliwościach, jakie stworzyła dyrektywa PSD2. Naszą ambicją było wykorzystanie ich w celu optymalizacji procesów, tak by stworzyć klientom niespotykane dotąd możliwości. Zaraz po wybuchu pandemii zintensyfikowaliśmy nasze prace w tym zakresie, udostępniając szereg innowacyjnych rozwiązań, ułatwiających nabywanie i zarządzanie produktami finansowymi w bezpiecznej, wygodnej i w pełni zdalnej formie. Nie zamierzamy zwalniać tempa, stawiamy na konsekwentną realizację naszej strategii, nieustannie rozszerzając paletę usług opartych o open banking – komentuje João Bras Jorge, Prezes Banku Millennium.

 The Innovators 2021 to program wyróżniający podmioty, które regularnie identyfikują nowe ścieżki i projektują nowe narzędzia w finansach.

 - Innowacje finansowe okazały się kluczowe dla przyspieszenia potrzebnego wsparcia dla różnych interesariuszy podczas kryzysu Covid  - powiedział Joseph Giarraputo, wydawca i dyrektor redakcji Global Finance.

 To już kolejne międzynarodowe wyróżnienie dla rozwiązań Banku Millennium w tym roku. W marcu bank zdobył nagrodę Celent Model Bank za swoje usługi otwartej bankowości, wdrażane systematycznie w 2020 roku. W ramach otwartej bankowości Bank Millennium udostępnia takie usługi jak:

- Finanse 360O, która pozwala sprawdzić stan konta i historię transakcji na rachunku w aż dziewięciu innych bankach,

- możliwość inicjowania przelewów poprzez swój serwis internetowy Millenet z kont w sześciu innych bankach,

- potwierdzanie dochodu w procesie o kredyt gotówkowy poprzez logowanie do jednego z ośmiu innych banków,

- proces otwierania konta firmowego z wykorzystaniem potwierdzenia tożsamości poprzez zalogowanie do innego banku.

 Raport z pełnymi wynikami konkursu zostanie opublikowany w czerwcowym wydaniu magazynu Global Finance oraz online na stronie www.gfmag.com.